Awards & Trophies from Competitions

Photographer of the Year (Advanced)

Awarded for best cumulative score with 12 scoring images

  

2007/08   Jim Chown

2008/09   Kevin Day

2009/10   Neil Neville

2010/11   Kevin Day

2011/12   Kevin Day

2012/13   Neil Neville

2013/14   Kevin Day

2014/15   Paul Langford

2015/16   Ken Grant

2016/17   Andy Smith

2017/18   Ken Grant

2018/19   Ken Grant

2019/20   Neil Griffin

2020/21   Ken Grant

Photographer of the Year (Intermediate)

Awarded for best cumulative score with 12 scoring images

2007/08   Kevin Day 

2008/09   John Crosson

2009/10   Peter Morrish

2010/11   Jerry Lake

2011/12   Vikki Coulson

2012/13   Tanja Davis

2013/14   Gary Scorgie

2014/15   Andy Smith

2015/16   Sue Avey

2016/17   Prakash Sivarajan

2017/18   Mike Turner

2018/19   Keith Webb

2019/20   Bryan Fisher

2020/21   Annette Sissons

 

 

 

The Ian Hunter Memorial Trophy

Projected Image of The Year (Advanced Set Subject)

Awarded for best set subject projected image in the end of season finals

  

2007/08   Jim Chown

2008/09   Ken Grant

2009/10   Frank Curtis

2010/11   Kevin Day

2011/12   Jerry Lake

2012/13   Kevin Day

2013/14   Kevin Day

2014/15   Paul Langford

2015/16   Kevin Day

2016/17   Andy Smith

2017/18   Kevin Day

2018/19   Jim Williams

2019/20  Andy Smith

2020/21  Mark Collins

Projected Image of The Year (Intermediate Set Subject)

Awarded for best set subject projected image in the end of season finals

  

2007/08   Kim Day

2008/09   Peter Morrish

2009/10   John Crosson

2010/11   Jim Williams

2011/12   Jim Williams

2012/13   Lorraine Gibbons

2013/14   Gary Scorgie

2014/15   Colin Botwright

2015/16   Jane Morrish

2016/17   Prakash Sivarajan

2017/18   Harvey Whittam

2018/19   Mark Collins

2019/20  Judy Giles

2020/21  Leanne Medhurst

Print of The Year
(Advanced Set Subject)

Awarded for best set subject print in the end of season finals

 

2007/08   Jim Morrissey

2008/09   Jim Morrissey

2009/10   Frank Curtis

2010/11   Kevin Day

2011/12   Kim Day

2012/13   Neil Neville

2013/14   Kevin Day

2014/15   Rojer Wieghtman

2015/16   Ken Grant

2016/17   Kevin Day

2017/18   Prakash Sivarajan

2018/19   Ken Grant

2019/20  Rojer Weightman

2020/21  Neil Griffin

Print of The Year
(Intermediate Set Subject)

Awarded for best set subject print in the end of season finals

2007/08   Chris King

2008/09   John Crosson

2009/10   Peter Morrish

2010/11   Linda Miles

2011/12   Jim Williams

2012/13   Rob Lowe

2013/14   Paul Langford

2014/15   Dave Taylor

2015/16   Sue Avey

2016/17   Don Dobson

2017/18   Jane Morrish

2018/19   Mark Collins

2019/20   Annette Sissons

2020/21  Bushra Sheikh

Projected Image of The Year (Advanced Open Subject)

Awarded for best open subject projected image in the end of season finals

 

2007/08   Frank Curtis

2008/09   Kevin Day

2009/10   Neil Neville

2010/11   Ken Grant

2011/12   Kevin Day

2012/13   Kevin Day

2013/14   Tanja Davis

2014/15   Paul Langford

2015/16   Kevin Day

2016/17   Rojer Wieghtman

2017/18   Ken Grant

2018/19   Rojer Weightman

2019/20  Harvey Whittam

2020/21  Ken Grant

10 Rimmington Shield Best Open image in

Projected Image of The Year (Intermediate Open Subject)

Awarded for best open subject projected image in the end of season finals

2007/08   Kevin Day

2008/09   Sue Avey

2009/10   Richard Exley

2010/11   MaryLou Winters

2011/12   Liam Mengham

2012/13   Rojer Weightman

2013/14   Paul Langford

2014/15   Rajesh Mehmi

2015/16   Dave Taylor

2016/17   Prakash Sivarajan

2017/18   David Wood

2018/19   Keith Webb

2019/20  Kevin McNally

2020/21  Annette Sissons

Print of The Year
(Advanced Open Subject)

Awarded for best Open subject print in the end of season finals

2007/08   Jim Morrissey

2008/09   Kevin Day

2009/10   Kevin Day

2010/11   Kevin Day

2011/12   John Crosson

2012/13   Kevin Day

2013/14   Kevin Day

2014/15   Rojer Wieghtman

2015/16   Kevin Day

2016/17   Andy Smith

2017/18   Prakash Sivarajan

2018/19   Ken Grant

2019/20  Neil Griffin

2020/21  Ken Grant

Print of The Year
(Intermediate Open Subject)

Awarded for best Open subject print in the end of season finals

2007/08   Chris King

2008/09   Malcolm Miles

2009/10   Ray Mengham

2010/11   Jerry Lake

2011/12   Linda Miles

2012/13   Rojer Weightman

2013/14   Paul Langford

2014/15   Harvey Whittam

2015/16   Jane Sharp

2016/17   John Cano-Lopez

2017/18   Mark Collins

2018/19   David Wood

2019/20  Bushra Sheikh

2020/21  Judy Giles

The Edith Ward Trophy
(Combined)

Originally for best Holiday image changed to The Alphabet Competition in 2011/12 .

 

2007/08   Richard Exley

2008/09   Brian Gwinnell

2009/10   Kim Day

2010/11   Jean Porter

2011/12   Jerry Lake

2012/13   Lorraine Gibbons

2013/14   Neil Neville

2014/15   Rajesh Mehmi

2015/16   Andy Smith

2016/17   Terry Cork

2017/18   Kevin Day

2018/19   Rojer Weightman

2019/20   Mark Collins

2020/21   Annette Sissons

Charles Harding Cup
(Combined)

Awarded for best 5 minute presentation using 12 images

 

2007/08   Kevin Day

2008/09   Neil Neville

2009/10   Neil Neville

2010/11   Chris King

2011/12   Chris King

2012/13   Chris King

2013/14   Sally Botwright

2014/15   MaryLou Winters

2015/16   Keith Web

2016/17   Prakash Sivarajan

2017/18   Harvey Whittam

2018/19   Andy Smith

2019/20  Andy Smith

2020/21  Andy Smith

3 Of A Kind
(Advanced)

Awarded for best panel of 3 prints on a theme. Judged by members

 

2007/08   Not Awarded

2008/09   Kevin Day

2009/10   Frank Curtis

2010/11   Neil Neville

2011/12   Neil Neville

2012/13   Neil Neville

2013/14   Kevin Day

2014/15   Rojer Weightman

2015/16   Joan Wells

2016/17   Rojer Weightman

2017/18   Rojer Weightman

2018/19

2019/20   Mark Collins

2020/21   Andy Smith

3 Of A Kind
(Intermediate)

Awarded for best panel of 3 prints on a theme. Judged by members

2007/08   Not Awarded

2008/09   Sally Botwright

2009/10   Sally Botwright

2010/11   Jerry Lake

2011/12   Jim Williams

2012/13   Bill Berloth

2013/14   Rojer Weightman/Paul Langford

2014/15   Dave Taylor

2015/16   Jane Sharp

2016/17   David Wood

2017/18   Keith Webb

2018/19   John Murphy

2019/20   Dave Taylor

2020/21   Annette Sissons